Paweł
Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 1145
Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Sob 19:04, 30 Maj 2009 Temat postu: 13 posterunek Kraków Siemiradzkiego 24. |
|
|
13 posterunek Kraków Siemiradzkiego 24.
Krakowska policja na szarym końcu
Dominika Maciejasz
2009-05-27, ostatnia aktualizacja 2009-05-26 22:02:33.0
Dotarliśmy do wewnętrznego raportu policji dotyczącego wykrywalności przestępstw. Na tle 50 miast Kraków po raz pierwszy znalazł się na samym dole tabeli w ujęciu włamywaczy i złodziei
Wykrywalność przestępczości takiej jak kradzieże z włamaniem w pierwszym kwartale tego roku nie sięga w Krakowie już nawet 4 proc. Na dodatek stolicę Małopolski po raz pierwszy wyprzedziła Warszawa, która od lat dramatycznie zaniżała krajowe statystyki.
Wewnętrzny raport policji nie pozostawia złudzeń: wykrywalność włamywaczy w Krakowie waha się na granicy błędu statystycznego. W podobnych kategoriach mocno odstawiły nas: Katowice (prawie 40 proc. wykrywalności), Gdańsk (ponad 30 proc.) czy Rzeszów (na 150 włamań w tym roku wykryto 47 sprawców). Równie słabo jak stolica Małopolski wypada natomiast Poznań (także niecałe 4 proc.). Choć policyjne statystyki często są sztucznie nadmuchane, a każde miasto ma swoją specyfikę, to krakowscy policjanci przyznają: - Na odprawach wyczuwa się złą atmosferę. Poza tym młodzi policjanci nie mają się od kogo uczyć, bo od mniej więcej trzech lat masowo ubywa doświadczonych funkcjonariuszy.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, małopolską komendę odwiedził niedawno wiceszef biura kryminalnego Komendy Głównej Policji, który na odpowiedzialnych za łapanie przestępców nie zostawił suchej nitki.
- Przyznaję, że zwalczanie złodziei i włamywaczy to od lat krakowska pięta achillesowa. Ale zapewniam, że zrobimy wszystko, by po tym półroczu statystyki wywindowały do góry. Poza tym nadrabiamy w innych dziedzinach - mówi komendant miejski policji Wacław Orlicki.
Czym Małopolska może się poszczycić? Przede wszystkim policją zwalczającą przestępczość gospodarczą, która jest jedną z najskuteczniejszych w kraju. Nadrabiamy też w łapaniu dilerów narkotykowych.
Dlaczego zatem Kraków jest w ogonie krajowej tabeli? Zdaniem mundurowych pracujący w komisariatach skupiają się głównie na bieżących postępowaniach (którymi są zasypani; Małopolska pod względem obłożenia śledztwami jest trzecia w kraju) i brakuje im czasu na rozpoznanie terenu. Do Krakowa przez cały rok zjeżdżają tłumy turystów, którzy stanowią łatwy kąsek dla złodziei, także dla przyjezdnych szajek oszustów. Ponadto właścicieli placówek handlowych i gastronomicznych nie interesuje przeciwdziałanie drobnej przestępczości. Na spotkanie zorganizowane przez KMP w Krakowie, na którym restauratorzy mieli poznać metody zwalczania kieszonkowców i przystąpić do współpracy, z zaproszonych kilkudziesięciu osób przyszło zaledwie kilku. Na dodatek stolica Małopolski stała się ostatnio centrum ogólnopolskich imprez i wydarzeń, do których angażuje się wszystkie możliwe siły. Tak jak podczas majowego pochodu mniejszości seksualnych, gdy bezpieczeństwa na krakowskim Rynku pilnowało 400 funkcjonariuszy. W zwalczaniu włamywaczy przeszkadzają też gigantyczne kolejki do laboratorium kryminalistycznego. Dramatycznie brakuje również pieniędzy. Miejska komenda pozbyła się w tym roku już 50 samochodów, na nowe na razie jej nie stać. Miasto nie ma też porządnego systemu monitoringu miejskiego.
Kierownictwo krakowskiej policji postanowiło szukać rozwiązań, reformując obecne struktury kryminalne. Od 1 lipca wydziały dochodzeniowo-śledczy i kryminalny zostaną połączone, by zacieśnić współpracę funkcjonariuszy "operacyjnych" i "procesowych". Zgłoszone przestępstwa będą także miały węższe specjalizacje, policjanci mają być przypisani do odpowiednich kategorii przestępstw, np. kieszonkowców czy włamywaczy. Zmiany planuje też komenda w Poznaniu. - Za drobne kradzieże czy włamania odpowiadają w naszym mieście głównie nieletni. Dlatego postanowiliśmy wzmocnić przede wszystkim te referaty - mówi podinspektor Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.
Dominika Maciejasz
Post został pochwalony 0 razy
|
|