Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna o przestępcach w policyjnych mundurach
Policyjny Serwis Informacyjny
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przywileje jak za SLD

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna -> Kadry IV RP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paweł




Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 1145
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 14:09, 28 Lip 2007    Temat postu: Przywileje jak za SLD

Przywileje jak za SLD

Krzysztof Katka

2007-07-28, ostatnia aktualizacja 2007-07-27 21:43:51.0

Ponad 70 tys. pracowników energetyki uzyska gwarancje zatrudnienia nawet do 2018 r. Rząd i PiS-owscy prezesi firm zgodzili się na nowe umowy społeczne pod presją związków zawodowych.Z kilkunastu państwowych firm energetycznych rząd tworzy cztery ogromne grupy - nazywają się Polska, Centralna, Północna i Południowa. Związki zawodowe obawiały się, że choć firmy nie mają kłopotów finansowych, to po reorganizacji nastąpią zwolnienia. Dlatego zażądały gwarancji zatrudnienia nawet na 10 lat dla wszystkich pracowników sektora i zagroziły strajkiem, jeśli ten postulat nie zostanie spełniony.Pogotowie strajkowe ogłosiły niemal wszystkie centrale działające w energetyce, mimo że jej pracownicy należą do najbardziej uprzywilejowanej grupy.

10-letnie gwarancje zatrudnienia

już im raz rząd przyznał.

Tyle że był to rząd SLD.

Umowy społeczne dyrekcje zakładów

podpisały ze związkami w 2005 r.

Łączyły się wówczas

Energa, Enea, Enion i Energia-Pro.

Gdy "Gazeta" to ujawniła, rozpętała się burza.

Najostrzej SLD atakował PiS.

Kazimierz Marcinkiewicz,

ówczesny przewodniczący

sejmowej komisji skarbu, groził,

że jego ugrupowanie zaskarży

przywileje energetyków do sądu.

- Wobec zbliżających się wyborów

i pewnej przegranej SLD

wiele osób będących członkami SLD

lub powiązanych towarzysko czy rodzinnie

zapewniło sobie spokojną przyszłość

na najbliższe lata

kosztem interesu skarbu państwa

- mówił wtedy Marcinkiewicz.

Nowe umowy z energetykami

są wierną kopią tych, które podpisywali SLD-owcy.


Coś się zmieniło? - pytamy Maksa Kraczkowskiego z PiS, szefa sejmowej komisji gospodarki? - Czas pokazał - odpowiada - że deklaracja o zaskarżeniu umów została złożona pochopnie. SLD miewało też dobre pomysły, a jednym z nich było wprowadzenie umów społecznych.Negocjacje dobiegają końca i choć dotyczą państwowego majątku, objęte są tajemnicą. Prowadzą je związkowcy i szefowie państwowych firm upoważnieni przez Ministerstwo Gospodarki. Według Kraczkowskiego projekty umów zostały już przez resort zaakceptowane.- Porozumienie powinniśmy podpisać w przyszłym tygodniu. To są nasze wewnętrzne sprawy i nie odpowiadamy na pytania na ten temat - mówi Beata Ostrowska, rzecznik Energi wchodzącej w skład Grupy Północnej.- Załatwiliśmy, że załoga, tak jak w 2005 r., dostanie 10-letnie gwarancje pracy oraz niewielką premię. To będzie gwarancja, że nikt z pracowników firmy nie ucierpi przez zmiany - wyjaśnia Stanisław Rokosz, szef "S" w słupskim oddziale Energi i członek rady nadzorczej firmy. - Rząd zaakceptował to rozwiązanie w całym sektorze, choć uzgodnienia w poszczególnych grupach mogą się nieco różnić.W przypadku zwolnienia pracownik otrzyma odszkodowanie - tyle, ile zarobiłby w gwarantowanym przez umowę czasie. Zwolnienie osoby zarabiającej 5 tys. zł brutto (średnia płaca w sektorze) może kosztować nawet 600 tys. zł (10-letnie zarobki).W Enei wchodzącej w skład Grupy Centralnej związkowcy wywalczyli umowę, która przedłuża im gwarancje zatrudnienia przyznane za rządów SLD. Tamte gwarantowały im posady do 2014 r. Dzięki nowym nie muszą się martwić o pracę aż do 2018 r. Prof. Krzysztof Żmijewski, przewodniczący Społecznej Rady Energetyki, twierdzi, że nowe przywileje spowodują wzrost cen prądu. - Utrudnią poprawianie efektywności tego sektora, która już dziś jest aż o 10 proc. niższa niż w Europie Zachodniej. To różnica epoki - mówi prof. Żmijewski. - Gdy porównamy polskie firmy z europejskim gigantem Eon, to okaże się, że na jeden megawat mocy zatrudniamy trzy razy więcej osób, a na jedną megawatogodzinę aż dziewięć razy więcej.Rząd planuje sprywatyzować grupy energetyczne przez giełdę. Przywileje będą miały wpływ na niższą wycenę akcji. - Koszt umów poniosą inwestorzy - mówi prof. Żmijewski.

Krzysztof Katka

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - [link widoczny dla zalogowanych] © Agora SA











.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum o przestępcach w policyjnych mundurach Strona Główna -> Kadry IV RP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin